Stan wyjątkowy czy wojskowy?

Wczoraj w godzinach wieczornych Król Marcin II ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju zawieszając Izbę Państwa oraz Rząd powołał zaś do życia Zgromadzenie Narodowe. Czyn ten oczywiście niekonstytucyjny jednak i tak w żadnym stopniu nie wiążący gdyż po pół godzinie od ogłoszenia stanu wyjątkowego ogłosił on swoja abdykację i kazał zlikwidować swoje konto na forum. Gdzieś koło 11 rozniosła się plotka, że Rzeczpospolita straciła ostatni organ stanowiący o ciągłości władzy i ta plotka puszczona z resztą na forum Księstwa Sarmacji chociaż całkiem fałszywa przyczyniła się do tego, że wojsko ogłosiło przejęcie władzy nad państwem. Zgodnie z prawem jedynym faktycznym kontynuatorem Rzeczpospolitej są jej obywatele zgromadzeni w Zgromadzeniu Powszechnym, które ustanowić może każdy akt prawny stąd twierdzenie, że Rzeczpospolita jest w całkowitym chaosie jest nieprawdziwe.

Nawet jeśli ktoś twierdz, że samo Zgromadzenie to za mało jest jeszcze możliwość powołania Regenta przez ZP, który natychmiast przejąłby obowiązki króla. Tymczasem w parlamencie dyskutuje się o projekcie ustawy konstytucyjnej wprowadzającej dyktaturę Naczelnika i zawieszającej konstytucję oraz większość aktów prawnych. Przede wszystkim należy sobie jednak na początek uświadomić faktyczną sytuację Rzeczpospolitej:

 • Rzeczpospolita posiada władzę ustawodawczą i sądowniczą,
 • Rzeczpospolita w każdej chwili może posiadać władzę wykonawczą,
 • Rzeczpospolita posiada ok. 8 obywateli, a łącznie ok. 12 aktywnych mieszkańców.

Mimo tego wszystkiego co powyżej wymieniono w Rzeczpospolitej jest tak gorąco jak nigdzie indziej, jak nigdy wcześniej. Wszystko rozbija się o fakt, która drogę rozwoju teraz wybrać, a jest ich aż 7 i omówimy je tutaj pokrótce:

 1. Powołanie regenta – całkowicie legalna droga ustalona w aktach prawnych. Na jej podstawie można by powołać regenta, wybrać króla albo zmienić konstytucję i ustrój, wybrać nowy parlament itd. itp.
 2. Zawiązanie legalnej dyktatury – Zgromadzenie Powszechne może zawiesić konstytucję i inne akty prawne oraz wprowadzić dyktaturę Naczelnika powoływanego i nieodwoływalnego, nową władzę sądowniczą. Właściwie tę opcję powinny poprzeć władze wojskowe, które jednak chcą powołać poza prawną dyktaturę jak na razie, a to jest bardzo niebezpieczne dla stabilności kraju.
 3. Odrodzenie Trizondalu – skoro ogłoszono niepodległości Sclavinii sprawiło, że pojawili się ludzie chcący odrodzenia Księstwa Trizondalu. Jest to prawnie możliwe jednak bez dyktatury wówczas.
 4. Nowy kraj –  można stworzyć całkiem nowe państwo w oderwaniu od tego co się w RSiT dzieje.
 5. Każdy sobie – rozwiązuje się państwo.
 6. Anarchia – właściwie to stan obecnie istniejący, do utrzymania wciąż.
 7. Osądzenie i rozejście się – po osądzeniu sprawców całego bałaganu patrz punkt 5.

Wszystkie te możliwości zostały przedstawione w niewiążącej ankiecie, gdzie na chwilę obecną 36% głosujących jest za opcją nr 3, a 27% za powrotem do pełnej legalności. Jednak znacznie ważniejsze niż ankieta jest referendum społeczne, które zorganizował Marcel Hans na forum, gdzie każdy mieszkaniec może głosować, ale jeśli się zdecyduje to jego głos jest jawny, a oto pytania:

1.CZY POPIERASZ PRÓBĘ ODBUDOWY RZECZPOSPOLTIEJ PRZEZ ZMIANĘ WŁADZY, ZMIANĘ NAZWY?
– TAK
– NIE

2. CZY POPIERASZ PRÓBĘ POWROTU DO ISTNIENIA 2 PAŃSTW: SCLAVINI OSOBNO I TRIZONDALU OSOBNO?
– TAK
– NIE

3. CZY POPIERASZ DYKTATURĘ W RZECZPOSPOLITEJ DLA JEJ DOBRA?
– TAK
– NIE

Do tej pory zagłosowało 12 mieszkańców, a rozkład głosów wygląda następująco: 8 głosów na nie, 4 na tak w pytaniu pierwszym, w pytaniu drugim 7 na nie i 5 na tak, w pytaniu trzecim 9 na nie i 3 na tak. Jak do tej pory więc z wyników niezbyt wiele można określić, gdyż większość odpowiedzi pada na nie, a brak jest jakiejś alternatywnej propozycji. Najbliższe dni pokażą jak to wszystko się zakończy…

Reklamy
Categories: RSiT | Tagi: | 3 Komentarze

Zobacz wpisy

3 thoughts on “Stan wyjątkowy czy wojskowy?

 1. Mocno ubolewam nad tym co się dzieje w Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu i mam nadzieję, że szybko wszystko powróci do normy.

 2. Aralia całym sercem wspiera RSiT i zapewnia, że przyjmie pod swój dach, wszystkich, którzy zgłoszą taką chęć.
  Jedyna rada dla RSiTu jaka przychodzi mi do głowy to ta dyktatura. Niestety dyktaturze sprzeciwia się Konstytucja. Ale dla dobra kraju, można nawet złamać prawo. Jak powiedział Martin Luter King: „kiedy prawo jest złe, miejsce porządnych ludzi jest w więzieniu.”

 3. Dowodzący Meduzą

  Czekam usilnie, aż jednoosobowe podwórko „Aralia” upadnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: