Nowa rzeczywistość

I tak oto z dniem 5 stycznia roku 2011 mieszkańcy Zagłębia Rottery stali się  obywatelami Królestwa Trizondalu, w niebyt odeszła Rzeczpospolita Sclavinii i Trizondalu, która po części rozpadła się przez polityczne burdy, po części przez aspiracje narodowe, po największej części przez popełniane czyny zabronione wymierzone w ład społeczny, a czego wynikiem wreszcie było referendum decydujące o losach RSiT, gdzie ostatni obywatele zdecydowali o zakończeniu państwowości Rzeczpospolitej. Decyzja ta niezbyt pozytywna dla mieszkańców Zagłębia jak mogło się wydawać, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że RSiT został uwzględniona w jednej z forumowych gier (czyt. w OPM) Mikrocywilizacji stała się jednak przełomową, co do przyszłości i rozwoju jednego z najlepiej zorganizowanych regionów  Trizondalu i to regionu, który często padał ofiarą ostrych ataków politycznych, tj. Dalmencji.

Pierwszym bardzo ważnym dla mieszkańców Dalmencji był dekret nr 5 o zobowiązaniach społecznych i międzynarodowych. O ile co do zobowiązań międzynarodowych to jest to istotne raczej dla dyplomatów, to część dotycząca zobowiązań społecznych jest bardzo pozytywna. I tak oto Królestwo Trizondalu nie tylko dokonało upaństwowienia (stan na dzień 7 stycznia) wszelkiego majątku ruchomego i nieruchomego, ale także zobowiązało się pomagać każdemu mieszkańcowi, o ile zajdzie taka potrzeba. Także władze Królestwa zobowiązały się dbać i gwarantować godny byt dla każdego obywatela. Jest to więc obietnica likwidacji problemów biedy, bezrobocia itp. Co ciekawe w kwestii tego ostatniego ruszyła już Agencja Pracy, która swe korzenie ma jeszcze w RSiT.

Jednak najważniejszym aktem prawnym dla szarego mieszkańca nie jest wcale dekret nr 5 czy Statut Niepodległościowy, tym aktem jest dekret nr 7 o prawach autonomicznych dla samorządów Królestwa Trizondalu. Bardzo rozbudowany akt prawny dotyczy podstawowej organizacji każdego z samorządów. Co ważne, każdy z samorządów ma swoje indywidualne prawa, Dalmencja nie jest tutaj wyjątkiem. To co dostał Lud Dalmencki jest zdecydowanym postępem względem ostatniego okresu funkcjonowania w granicach RSiT.  Dość symbolicznym jednak bardzo wiele znaczącym dla mieszkańców jest zapis o dbaniu o Etos Pracy, ale także poszanowanie ludzi bez względu na ich status społeczny. Jest to istotne jeśli weźmiemy pod uwagę, że Dalmencja ma być tworzono teraz dwutorowo: zachód ma być bardziej szlachecki i wiejski, wschód bardziej zurbanizowany i robotniczo-naukowy.

Własny wewnętrzny system prawny daje mieszkańcom możliwość organizacji własnych struktur samorządowych całkowicie wg. własnej woli, a głównym aktem decydującym o organizacji struktur samorządowych ma być Konstytucja Regionalna Dalmencji.  Co do przywilejów prawnych to specjalnym przywilejem, który realnie znany jest tylko z prawodawstwa Szwajcarii (w innym jednak wymiarze), jakim jest prawo Veta Ludowego obdarowały nas Władze Centralne. I  tak oto ilekroć jakiś akt prawny wydany przez Centralę godzący w racje i wole mieszkańców Dalmencji po prostu w drodze referendum lub przez obwieszczenie władz zostanie zniesiona jego moc nad terytorium Gubernatorstwa. Nie dotyczy to jednak ustaw konstytucyjnych oraz aktów, gdzie możliwość taka będzie wyłączona przez wyraźne zastrzeżenie.

Istotne jest także prawo do własnego budżetu, który jednak musi pokrywać także zobowiązania nałożone przez Centralę. Jednak zagwarantowana jest także pomoc finansowa Centrali  gdy tylko zagrożony będzie wzrost  poziomu stopy życiowej mieszkańców regionu czy jakiś inwestycji. Jednak nie tyle sprawy skarbu są tak istotne w tym akcie prawnym, co artykuł dotyczący kultury.  Po pierwsze Dalmencja będzie mogła używać Języka Wschodniego.  Przełomowym są przepisy o możliwości nadawaniu honorowych tytułów hrabiego przez władze lokalne, co jest ukłonem w stronę szlacheckiej kultury, która ma zostać odbudowana na tych terenach.  Ustęp trzeci artykułu dwudziestego pierwszego powinien natomiast wisieć w każdym urzędzie, na każdej ulicy, gdyż jest prawdziwą obietnicą i gwarancją porządku  i spokoju społecznego:

Władze Dalmencji dążą do podtrzymania społecznego dialogu na linii wywodzących się z tradycji szlacheckich struktur społecznych zachodniej Dalmencji, a wywodzących się z tradycji robotniczo-inteligenckich wschodniej Dalmencji, a przede wszystkim Zagłębia Rottery;

W tej nowej rzeczywistości odnaleźć się musi także Gazeta Górnicza, która już od ponad roku jest z Wami. Przez ten okres wielokrotnie byliśmy atakowani za głoszenie i opisywanie prawdy, ale także zostaliśmy uznani za najlepsze medium Rzeczpospolitej.  Mamy nadzieję, że teraz staniemy się najlepszym medium Trizondalu.  Nie odchodzimy jednak od swojej tradycji i historii i wciąż Gazeta Górnicza będzie szczególnie czuła na sprawy regionu, z którego pochodzi: Dalmencji.

Wszystkim Ludziom Czynu życzymy jak najlepszego odnalezienia się w Królestwie Trizondalu!

Reklamy
Categories: Inne | Tagi: , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: