Cud nad Dalmenką i Brynką

W ciągu dwóch tygodni odrodziło się, niczym Feniks z popiołów, Gubernatorstwo Dalmencji.  Samorząd, który miał przeżyć swoje odrodzenie jeszcze w niepodległej Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu dopiero w niepodległym Królestwie Trizondalu stał się pełnoprawnym regionem autonomicznym. Bez żadnych struktur, całkiem od początku, nawet bez godła i herbu rozpoczęła się budowa całkiem od zera nowego-starego samorządu Trizondalu. W pewnym sensie był on już naznaczony zanim jeszcze powstał przez negatywne i chamskie opinie ludzi nie rozumiejących etosu pracy, który jest głównym hasłem jednej z dwóch części Gubernatorstwa – Zagłębia Rottery.

To, że powstanie Gubernatorstwo Dalmencji stało się jasne wraz z ogłoszeniem Statutu Niepodległościowego przez pierwszego króla Trizondalu. Obok Dalmencji do życia powołane zostały jeszcze takie regiony jak: Zongya, Pięciopolska i Triland. A więc Dalmencja była jednym z 4 samorządów. Właściwie miała na starcie teoretycznie najmniejsze szanse na rozwój, gdyż najwięcej mieszkańców i tak zgarnąć powinna Pięciopolska (wszystkich Pięciopolan), potem Triland ze swoim klimatem tropikalnym, następnie Zongya z klimatem orientalnym. Przy takiej konkurencji Dalmencja wydawała się bez szans, w końcu cóż mogła zaoferować? Na wschodzie wielkie miasta przemysłowe, a na zachodzie małe wioski porozrzucane na nizinach?

Dziś jednak wszystko wygląda diametralnie inaczej. Zawarto pewną nieformalną umowę, na podstawie której podzielono Dalmencję i prawnie na dwie części: Zagłębie Rottery, gdzie będzie pielęgnowany i rozwijany Etos Pracy oraz Zachodnią Dalmencję, gdzie będą pielęgnowane tradycje szlacheckie dawnej, historycznej Dalmencji. Istnieje także wieś Gaśyanga  Vzchotnya (Kaśianka Wschodnia), która jest prowadzona w duchu Kultury Wschodniej opartej na Języku Wschodnim autorstwa Katarzyny Trydenckiej.

Gubernatorstwo Dalmencji dostało jedne z największych autonomicznych uprawnień jakie wyobrazić sobie może samorząd w świecie wirtualnym, otóż jego mieszkańcy mogą przez swoją wolę znieść ustawę centralną z działania nad ich terytorium, posiadają także własny system prawny oraz właściwie władze centralne mogą wpływać na Dalmencję tylko przez ew. odwołanie Gubernatora – Geranta lub niewyrażenie zgody na zmianę Konstytucji Regionalnej albo uchylenie aktów prawnych.

Jednak prawdziwa siła samorządu nie leży w tym kompetencjach, a w zapale ludzkim i planie. Po dwóch tygodniach powstał już lokalny parlament -Stany Generalne i ponad 1:7 wszystkich postów całego forum znajduje się w dziale Dalmencji, zaś merytorycznie widać tam najwięcej inicjatyw. Można by rzecz, że nadzieje mieszkańców dawnej RSiT, że nowy kraj oznacza wybuch aktywności spełniły się w skali makro i jeszcze bardziej w skali mikro.  W  Stanach Generalnych już leży projekt określenia wirtualnego terytorium Gubernatorstwa. Co ciekawe SG to jedyna instytucja w Trizondalu, gdzie „udział w niej” mogą brać wszyscy chętni, którzy zadeklarują się jako Budowniczowie Dalmencji, a ich deklaracja będzie wiarygodna dla obecnych już Budowniczych.

Dziś w Zagłębiu Rottery odbywają się różne manifestacje, protesty i festyny społeczne, gdzie nie brakuje języka miłości i pokoju i porządku społecznego oraz egalitaryzmu.  Otwarto na powrót  także Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego „Dalmencja”, która jest jedyną taką inicjatywą na całym Polinie. Także pierwsze instytucja kulturalna powstała na terenie niepodległego Królestwa Trizondalu to Dom Robotnika – w którym co jakiś czas odbywają się różne koncerty i pokazy filmowe. Natomiast w Zachodniej Dalmencji właśnie odbywa się debata nt. organizacji stanu szlacheckiego w Królestwie. To ciekawa mieszanka robotniczo-szlachecka obraduje wspólnie nad godłem Gubernatorstwa, wspólnymi siłami porządkowymi itp.

Pozostaje nam życzyć aby wszystkie samorządy chociaż w połowie były tak aktywne, aby wszystkie w tak krótkim czasie potrafiły odrodzić się z popiołów. Sukces Dalmencji jest także sukcesem Ludzi Pracy, którzy tak znienawidzeni przez skrajną prawicę RSiT wreszcie pokazali jak bardzo gardzą nienawiścią i jak potężni są w dążeniu do realizacji swojej woli.

Reklamy
Categories: Inne | Tagi: , , | 2 Komentarze

Zobacz wpisy

2 thoughts on “Cud nad Dalmenką i Brynką

  1. Palczak

    Można by było już sobie pogratulować, gdyby nie to, że sporo pracy przed nami jeszcze… ale na tym polega cała radość 🙂

    Masz umiejętność opisywania wszystkiego prostym językiem, przez co czyta się to łatwo i przyjemnie. Zawsze to u Ciebie podziwiałem.

    Do napisania!

  2. Dziękuję za miłe słowa 🙂

    Hmm gratulować sobie należy na każdym kroku wciąż jednak stawiając przed sobą cel jakim jest stworzenie aktywnego samorządu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: