Gospodarcza potęga do sześcianu?

Trzy nieduże, ale aktywne państwa: Republika Tyrencji, Zachodnia Federacja Mikrosławii oraz Królestwo Trizondalu zamierzają wzmocnić wspólnie swoje gospodarki przez wzajemną współpracę. Nie będzie to jednak byle jaka współpraca, bo ta zostanie całkowicie zaplanowana i już z założenia będzie przynosić korzyści każdej ze stron.  Jak dokładnie będzie wyglądać prawna forma współpracy, czy na poziomie państw, czy  kompanii handlowych, a może poszczególnych zakładów produkcyjnych – tego jeszcze nie wiadomo, natomiast wiadomo, że współpraca ma się oprzeć na „Ubranżowieniu Gospodarki”.

Ubranżowienie Gospodarki to dość tajemniczy termin polityczno-społeczny i dlatego na łamach naszej gazety rozwiniemy go. Otóż zakłada on, że każda z gospodarek danych państw będzie się w jakiejś branży specjalizowała, tzn nacisk, co do  rozwoju i wielkości produkcji będzie właśnie na nią kładziony, a więc na przykład jeśli państwo X wybrało produkcję ubrań, to właśnie będzie stawiało nacisk na branżę tekstylną i jej rozwój.  Rzecz jasna ubranżowienie gospodarki nie oznacza w żadnym stopniu osłabienia innych branż produkcji i usług.  Ubaranżowienie takie ma oczywiście sens, jeśli jest dokonywane w grupie państw.

A jak ma wyglądać współpraca między takimi już przekształconymi gospodarkami? Otóż każde z 3 wymienionych na początku państw wybiera sobie kilka gospodarczych specjalizacji i odpowiada za ich rozwój.  Jeśli Tyrencja wybierze np. przemysł spożywczy to wcale zabronionym nie jest, by Mikrosławia miała własny przemysł spożywczy, ba nawet powinna go mieć, gdyż współpraca nie zmierza do uzależnienia się wzajemnie.  Jednak w razie różnych zawirowań rynkowych może w Mikrosławii braknąć odpowiedniej ilości danego produktu spożywczego i wówczas ta skupuje go z Tyrencji po cenie niższej niż czysto-rynkowa. Rzecz jasna skup nie przekracza możliwości produkcyjnych Tyrencji ani konsumpcyjnych Mikrosławii – i tak odpowiednio z każdym produktem.  Współpraca taka jest dość istotna, gdyż stanowi zapewnienie, że np. gdy jedno z państw zapragnie unowocześnić swój system dróg żelaznych to nie będzie musiało przestawiać całej gospodarki na produkcję stali.  Szczególnie dobrze widać to na przykładzie zagrożenia konfliktem zbrojnym.

Oczywiście tak współpracujące gospodarki będą mogły wspólnie wywierać nacisk na zagranicznych importerów i eksporterów, a także niewątpliwie ich współpraca będzie wpływać na ceny danych produktów, którymi będą obracać. Wszystko to jednak powinno zostać uregulowane w tzw. planach okresowych, gdzie określało by się liczbę wymaganej ilości danego produktu produkowanego przez dane państwo, w ten sposób nawet osoby grające na giełdzie będą mogły być spokojne swoich pieniędzy ulokowanych w zakłady produkcyjne odpowiadające za produkty danej branży.

Do czego doprowadzi ta współpraca w Zagłębiu Rottery? Nie ulega wątpliwości, że ten jeden z najlepiej rozwiniętych obszarów gospodarczych Polina Wschodniego będzie „musiał” odpowiadać przynajmniej za wytwarzanie przynajmniej jednego produktu, jakiego produkcji podejmie się Królestwo Trizondalu. Z dużym prawdopodobieństwem może to być stal i cały przemysł motoryzacyjny oraz mikro-technologii, a więc Zagłębie Rottery, które największy wzrost i swój Złoty Wiek przeżywało dawno temu znowu pełne będzie nowych placów budowy oraz rzecz jasna wzrośnie zapotrzebowanie na siłę roboczą oraz inżynierów i techników.  Także cały ten pomysł zapewni stabilność gospodarczą regionu  na długie lata. Co więcej, zyskać też mogą inne regiony Trizondalu.

Reklamy
Categories: RSiT | Tagi: | 2 Komentarze

Zobacz wpisy

2 thoughts on “Gospodarcza potęga do sześcianu?

  1. Po co powtarzać po RWPG?

  2. Im w praktyce to niezbyt się udało

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: