Mandat społeczny

Kompania Przemysłowo-Handlowa - "Węgiel i stal naszą przyszłością!"

Prawdziwy i całkowity mandat społeczny od mieszkańców Królestwa Trizondalu zyskał Minister Administracji – Marcel Hans, który na łamach „Prawdy” napisał artykuł pt. „Uczciwość”, w którym starannie  i prawdziwie rozliczył się z zadań, które ma wykonać jako Minister Administracji, szczerze przyznał się do opóźnień, ale także wskazał swoje dotychczasowe osiągnięcia. Do artykułu minister dołączył ankietę z pytaniem:

CZY M. HANS WYPEŁNIA SWOJE OBOWIĄZKI JAKO MINISTER ADMINISTRACJI ŹLE I POWINIEN ZOSTAĆ ODWOŁANY?

W ankiecie wzięło udział 60% wszystkich mieszkańców i wszyscy opowiedzieli się za pozostaniem ministra Hansa na swoim stanowisku, co jest swoistym wotum zaufania. Trzeba przyznać, że krok ministra Hansa był bardzo ryzykowany, bo przecież w wersji pesymistycznej musiałby złożyć rezygnację na biurko Premiera Sokołowicza.  Jednak  sam pomysł wotum dla ministrów wyrażonego przez społeczeństwo nie jest stary, ba jest nawet ustawowo zagwarantowany – jednak dekret króla o rządzie specjalnie pozostawia tzw. otwartą furtkę by taki sposób weryfikacji członków rządów można było organizować, gdy faktycznie będzie konieczność i wola społeczna.

W związku z takim wydarzeniem warto dokonać swoistego podsumowania działania Królestwa Trizondalu w ciągu ostatniego miesiąca, zwłaszcza, że podobnego zadania, ale na większą skalę, podjął się zarząd Gubernatorstwa Dalmencji, który już świętuje 4-mc Federacji Trizondalskiej.  Niewątpliwie marzec 2011 zostanie zapamiętany jako okres znacznego rozwoju sportu, gospodarki i samorządów. Na sam początek trzeba wspomnieć, że w Sejmie Wielkim już został złożony ostateczny projekt konstytucji, jednak marzec wcale nie opierał się na dyskusjach o ustawie zasadniczej Trizondalu, a o sposobie organizacji sądownictwa w Królestwie. Po długiej dyskusji w ankiecie mieszkańcy opowiedzieli się za Sądami Koleżeńskimi, które działałyby w ramach organizacji społecznej, zaś prawnie popierają w większości tzw. System Sędzia/Ławnik, który został tak opisany:

2. System Sędzia/Ławnik – istnieje stanowisko sędziego, który rozstrzyga w pierwszej instancji, a w drugiej instancji rozstrzyga on wraz z ławnikiem, tj. jednym z mieszkańców powołanych na rozprawę.

Zalety:
– sędzia zapewnia znajomość prawa
– pewien szacunek do sądu

Wady:
– potrzeba poszukania chętnego ławnika zabiera czas
– jeśli sędzia jest stronniczy należy stworzyć drogę wyboru zastępcy (wykształconego!)

 

Równolegle do dyskusji o sądownictwie pod trizondalskimi strzechami, dachami kościołów, w gabinetach politycznych trwały dyskusje nt. polityki finansowej państwa po wprowadzeniu Ultimate Points. Niestety w tej debacie władca nie zabrał jeszcze głosu, a przecież ostatecznie król może zawetować każdy akt prawny wydany przez parlament. Główną strategią rządową ma być stworzenie systemu dopłat i nagród dla działalności faktycznych, a więc takich, które dają skutki wymierne (np. pisanie prawa, tworzenie stron, grafik itp). Jednak pojawił się problem przeliczenia starych Marek z czasów RSiT na nowe Marki w Trizondalu – pewnym rozwiązaniem pomysłu jest przeliczenie kwot tylko dla przedsiębiorstw. Mimo tak poważnego tematu nie podjęto jeszcze żadnej decyzji.

Premier Trizondalu – Tomasz Sokołowicz- rzucił też śmiały pomysł,  aby za punkty zdobyte w Rankingu Dobrego Obywatela wypłacać pieniądze. Chociaż sam pomysł to wciąż tylko gdybanie, to Ranking Dobrego Obywatela za marzec został już przedstawiony na konferencji ministra Hansa. Jest to jeden z bardziej obiektywnych rankingów jakie można było stworzyć, opiera się na 6 założeniach:

  1. Inicjatywy – za każde uczestnictwo w inicjatywie należy się odpowiednia liczba punktów, tak samo za prowadzenie inicjatywy i właśnie ta aktywność jest najwyżej oceniana w skali punktowej.
  2. Pobyt w Trizondalu – każdy, kto mieszka w Trizondalu za każdy miesiąc pobytu dostaje dodatkowe punkty, jednak niedużo;
  3. Praca – wykonywanie obowiązków ustawowych nie jest wliczane do inicjatyw chociaż czasem powinno być, dlatego każdy kto pracuje dostaje 10 pkt.
  4. Pokojowe współżycie – w Trizondalu równolegle prowadzi się Metropolitalny Plebiscyt Aktywności w Rotterze, w ramach którego organizuje się wybory Mieszkańca Miesiąca (Trizondal to jedne z nielicznych państw wirtualnych, które ustanowiło podobny plebiscyt bez wdrażania ustaw i przepisów) – władze stwierdziły, że jeśli ktoś jest zgłoszony chociażby tylko do głosowania na Mieszkańca Miesiąca to już oznacza, że jest pozytywnie nastawiony do Królestwa i innych ludzi;
  5. Aktywność – punkty za posty także są brane pod uwagę, chociaż w celu blokady spamerów specjalnie liczba punktów za posty jest mnożona przez wartość mniejszą niż jedene.

Najwyższa liczba punktów to 467, a najniższa 12, zaś średnia to 118 punktów, a z liczbą 142 punktów można było dostać się na podium. Równolegle do RDO obliczany także jest Krajowy Produkt Aktywności, który liczony jest dla całego Trizondalu w celu porównywania postępu w budowie Ukochanej Ojczyzny!

Do życia powrócił także w pełni Święty Kościół Khatangi-Natangi, któremu przewodzi Ferencas Bokassa, a który jest najstarszym związkiem religijnym na terenie Królestwa Trizondalu, co więcej ŚK K-N ma także swoje przedstawicielstwa poza granicami Królestwa i jego założyciel prowadzi misje między innymi w ZFM i Winktown.

To tylko najważniejsze fakty z ostatniego miesiąca. Mamy nadzieję, że ten artykuł chociaż częściowo nadrabia naszą zmniejszoną aktywność w marcu.

 

Reklamy
Categories: Trizondal | Tagi: , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: