Marka na koronę

I od tej pory dzielić się będzie jedna Marka na 100 Koron – już niedługo tak będą mogli pisać kronikarze o chwili, gdy złożono w Sejmie Wielkim  pierwszą część Wielkiego Pakietu Ustaw Finansowych (w skrócie I WPUF). Chociaż to właściwie nie jest jeszcze do końca rozstrzygnięte, to pewnym w każdym bądź razie jest fakt, że unity zostaną zastąpione koronami. Jednak Wielki Pakiet Ustaw Finansowych reguluje także inne kwestie poza walutą, a mianowicie powołanie Centralnego Banku Trizondlau, denominację Marki i podziale zadań finansowych między władzą centralną a gubernatorstwami. Drugi pakiet jak zapowiada minister Hans ma dotyczyć spraw podatków, dopłat itp. I może właśnie z powodu kontrowersyjności rozwiązań drugiego pakietu został on oddzielony od pierwszego? Jak twierdzą bowiem specjaliści z centrum rządowego w Trizopolis – drugi pakiet już istnieje i jest gotowy do złożenia w Sejmie Wielkim. Zajmijmy się jednak po kolei pierwszym pakietem.

Ustawa o walucie państwowej to pierwsza ustawa z I WPUF, w której zawarto, że 1 Marka dzieli się na 100 Koron, a za dystrybucję pieniądza odpowiada Centralny Bank Trizondalu. Nominały pieniężne na banknotach i monetach są takie same jak nominały Złotego, z tą różnicą, że w miejsce monety 5-złotowej mamy banknot o wartości 5 Marek. Co więcej w tejże ustawie stwierdza się powiązanie Marki z okresu RSiT z nową Marką, co sprawia, że waluta powinna być bardziej interesująca dla inwestorów giełdowych – gdyż dłużej istnieje.

Kolejny akt prawny wliczający się do I WPUF to ustawa o denominacji i rekompensatach, która wprowadza denominację RSiT-ańskiej Marki względem nowej Marki wg. następującego wskaźnika: 1 nowa Marka za 10 starych dla osób prywatnych i 1:2 dla przedsiębiorstw oraz funduszy społecznych. Denominacją objęci są wszyscy, jednak król lub sąd może osobom w szczególnej sytuacji przywrócić 1/5 majątku, a więc dla osób prywatnych wprowadzić denominację taką jak dla firm plus środki z denominacji zwykłej majątku – a więc de facto osoby chcące inwestować i mające plan mogą przed sądem lub u króla wywalczyć sobie o 30% niższą denominację niż ustawowa.  Do tej pory właśnie kwestia denominacji wzbudziła duże zamieszanie, gdyż król uważa, że Królestwo Trizondalu nie powinno przywracać nawet z denominowanych pieniędzy z RSiT – choć jest to konieczne dla funkcjonowania przedsiębiorstw jak np. loterii ŚK K-N. Z drugiej strony padają natomiast głosy, że sama denominacja jest niepotrzebna, jednak jej brak doprowadzi do wielkich nierówności społecznych.

Centralny Bank Trizondalu to ma być jedyna nowa instytucja powołana na mocy I WPUF. Warto przypomnieć w tym miejscu, że w Rzeczpospolitej Sclavinii i Trizondalu nigdy nie zaistniał bank centralny ze względu na blokadę tego pomysłu między innymi przez osoby, które później nielegalnie doprowadziły do oderwania Sclavinii – a więc morderców RSiT. Tym razem jednak projekt nie powinien napotkać oporów w parlamencie.  CBT ma odpowiadać za podaż pieniądza na rynku, wysokość oprocentowania i opłaty w Ultimate Points oraz prowadzić aktywną politykę promocji zabawy w Ultimate Points.  Co więcej Królestwo Trizondalu ma także zapewniać przedstawicielom dyplomatycznym na naszych ziemiach konta wraz z pieniędzmi, których wartość określać będzie premier.

Nie od dziś wiadomo, że Królestwo Trizondalu to federacja i z tego powodu potrzeba przepisów określających dokładny podział kompetencji, co do finansowania inwestycji i pomysłów, między władzami centralnymi a władzami gubernatorstw. Kwestię tę rozwiązuje ustawa o majątkach samorządowych i dysponowaniu ich dobrem, która mimo swej nazwy stanowi jedynie o kwestiach finansowych z wyłączeniem  mienia samorządów.  Ustawa nakłada obowiązek pomocy władz centralnych samorządowym i odwrotnie w razie potrzeby. Co do kompetencji warto zacytować art. 4:

Art.4 [Polityka inwestycyjna]
1. Władze Centralne odpowiadają za finansowanie inwestycji związanych z:
a) oświatą i nauką;
b) kulturą i tradycją i ochroną tożsamości narodowej i religijnej mieszkańców Trizondalu;
c) tworzeniem stron internetowych dotyczących Królestwa Trizondalu;
d) planami rozwoju ustanowionymi przez Centralny Bank Trizondalu i Władze Centralne;
e) poprawą bytu materialnego Obywateli Królestwa Trizondalu;
f) innymi rzeczami ustanowionymi na mocy ustaw i przepisów prawa centralnego;
2. Władze Samorządowe odpowiadają za finansowanie inwestycji związanych z;
a) nauką i kulturą na poziomie lokalnym;
b) ochroną języka lokalnego;
c) sportem;
d) lokalnymi planami rozwojowymi ustanowionymi przez Władze Samorządowe;
e) współpracą między-samorządową;
f) przedsięwzięciami, które wpływają jedynie na rozwój danego Gubernatorstwa;
g) poprawą bytu materialnego mieszkańców Gubernatorstw;

Jednak najistotniejszy jest art.3, gdyż określa podział wpływów z podatków oraz funkcjonowanie systemu podatkowego na terytorium Królestwa Trizondalu. Otóż  każdy samorząd oddaje nie mniej niż 10% swoich wpływów z podatków samych przez siebie ustalonych władzom centralnym, te zaś dzielą nie mniej 60% wpływów z podatków centralnych  i innych opłat na 4 samorządy po równo. W ten sposób istnieje niemalże podwójna polityka podatkowa. Otóż  każde gubernatorstwo ma całkowicie wolną rękę, co do tego jakie opłaty chce wprowadzić, ale min. 10% z nich musi oddać władzom centralnym, a więc płynność majątkowa samorządu zależy niemal w całości od polityki finansowej samorządów i ich sytuacji społecznej (im więcej ludzi aktywnych tym lepiej). Zaś władze centralne nie będą mogły żadnego z samorządów faworyzować, gdyż 60% swoich wpływów będą musiały podzielić na równo na każde gubernatorstwo.

Ufamy, że nasza redakcja zgodnie z zapowiedzią wyjaśniła przepisy zawarte w pierwszej części Wielkiego Pakietu Ustaw Finansowych!

Reklamy
Categories: Inne, Trizondal | Tagi: , , | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: