Nowa szansa dla przedsiębiorców!

Dzisiaj JKM Marcin I podpisał pierwszą część Wielkiego Pakietu Ustaw Finansowych, który ma stanowić główny filar naszej gospodarki. Po długim głosowaniu w Sejmie Wielkim proponowane przez rząd Sokołowicza projekty ustaw przeszły, zaś poprawka króla o braku denominacji została odrzucona. Na podstawie pakietu przyjęto także ustawy o Centralnym Banku Trizondalu oraz o dysponowaniu budżetem samorządu i budżetem centralnym. Jest to zdecydowanie postęp na drodze do świetlanej przyszłości Królestwa. Przyjrzyjmy się jednak bliżej strategii rządowej względem polityki pieniężnej.

Najbardziej kontrowersyjną ustawą z pakietu jak już wspomnieliśmy była ustawa o denominacji i rekompensatach, przeciwko której opowiadał się król, a później także premier. Ustawa ta zapewnia ograniczoną, ale jednak ciągłość majątkową z dawną Rzeczpospolitą Sclavinii i Trizondalu, a ciągłość ta wyraża się przez prawo wymiany starych Marek na te nowe, trizondalskie.  Dodatkowo dla osób, które będą czuły się poszkodowane przez denominację i ta uniemożliwi im inwestycje w Królestwie Trizondalu przewidziane są odpowiednie rekompensaty. Jednak zdecydowanie najciekawszym tematem jest temat „podwójnej” denominacji wprowadzonej na podstawie tejże ustawy. Otóż osobom prywatnym przysługuje wymiana wg. kursu 10 starych Marek na  1 nową Markę, natomiast dla firm i funduszy wymiana jest znacznie bardziej korzystna, gdyż kurs wynosi 2 stare Marki na 1 nową Markę. Niestety jak do tej pory nie ma danych, jak wiele firm funkcjonowało w Królestwie Trizondalu z własnymi kontami i jak wiele będzie się ubiegać o bardziej korzystną wymianę. Faktycznie ustawa w przepisach dotyczących denominacji dla osób prywatnych została dokonana już jakiś czas temu.

Jednak to nie wszystko, co rząd przyszykował dla przedsiębiorstw, które postrzega jako koło zamachowe trizondalskiej gospodarki! W Sejmie Wielkim głosowaniu została już poddana druga część Wielkiego Pakietu Ustaw Finansowych, tym razem dotycząca spraw społecznych.  Najważniejszą ustawą dla przedsiębiorców jest ustawa wprowadzająca tak zwaną akcję „Idź na swoje”, która jest niejako odświeżeniem i poprawieniem akcji z czasów Rzeczpospolitej Sclavini i Trizondalu wprowadzonej przez ówczesnego Prezydenta Hansa, a dziś ministra administracji.  Akcja ta dotyczy wszelkich przedsiębiorstw, które mają wykonywać realną pracę np przez:

a) tworzenie i poprawianie tekstów;
b) tworzenie i edycja stron internetowych;
c) obsługa systemów informatycznych;
d) wypełnianie obowiązków i prowadzenie spraw urzędowych w zastępstwie klienta;

Każdemu przedsiębiorstwu przysługuje pomoc i doradztwo ze strony ministra administracji, który ma wskazać najlepsze możliwości na założenie firmy. Następnie jeśli już zdecydujemy założyć się firmę, to po krótkiej rejestracji przysługuje nam Dotacja Początkowa, jeśli złożymy o nią wniosek, dopłaty tej nie trzeba zwracać jeśli w ciągu 3 miesięcy zarobimy dwa razy więcej niż wyniosła sama dopłata. Jeśli zaś nasza firma będzie prosperowała jeszcze lepiej, to Premier może nam nadać specjalną, całkowicie bezzwrotną nagrodę za świetne wyniki ekonomiczne. Jeżeli natomiast chcemy przekształcić naszą firmę i potrzeba nam do tego kapitału to możemy liczyć na rządową Zapomogę, którą należy zwrócić w ciągu następnych 3 miesięcy od dnia jej otrzymania.

Czy rząd ma jeszcze coś specjalnego dla przedsiębiorców?  Czy w ogóle potrzeba jeszcze większej ilości zachęt do prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Tego nie wiadomo. Nie ulega natomiast żadnej wątpliwości, że obieg pieniądza w Królestwie można stworzyć po pierwsze przez prywatne przedsiębiorstwa i ich rozsądną politykę rynkową, ale także przez obowiązek płatniczy, który znając ministra Hansa zostanie zaproponowany jeszcze przed końcem kadencji.

Reklamy
Categories: Trizondal | 5 Komentarzy

Zobacz wpisy

5 thoughts on “Nowa szansa dla przedsiębiorców!

 1. Widzę, że nie tylko my bierzemy się za rozwój gospodarki w kraju 😀

  Ciekawi mnie, czy trizondalska gospodarka będzie opierać się na realnie świadczonych usługach, czy też może wprowadzacie jakiś system gospodarczy?

 2. Mamy Ultimtate Points, zamierzamy wprowadzić obowiązek systemowy, działki, ale realne usługi są najważniejsze jak na razie.

  A jak to wygląda u WKM?

 3. U nas na razie nijak to wygląda, ale gospodarka zaczyna nabierać kolorów. Wprowadzony został Królewski Bank Nordii (skrypt php) co umożliwi wykonywanie uchwalonego prawie 1,5 roku temu prawa o wypłacie wynagrodzeń urzędnikom państwowym. Z powodu powstania wydatków zamierzam w najbliższym czasie zadbać również o przychody – trzeba będzie przedstawić projekt wprowadzenia podatków.

  Póki co mamy więc wypłaty urzędników co dwa tygodnie (30. pierwsza) oraz bezzwrotną pożyczkę (100kr) dla każdego, kto do końca maja założy konto. Ponadto wczoraj weszła w życie ustawa o Państwowej Ewidencji Przedsiębiorstw, co umożliwi rejestrację firm w Nordii. Jako, że firma powinna mieć siedzibę, to wprowadziliśmy „na rynek” jeden z budynków należących do państwa. W cenie 30 koron miesięcznie można wynająć lokal.

  Sam system gospodarczy, który wykroczy poza realne usługi jest dopiero w fazie tworzenia, ale jego zalążki wrzuciłem już na stronę Nordii pod tym adresem: http://norde.org/sg.pdf Niestety nie będzie to system zinformatyzowany, bo nie mam takich umiejętności – będzie obsługiwany „ręcznie”, natomiast wydaje mi się, że jego zasady są gotowe do napisania takiego systemu gospodarczego w php (czy w czym tam się to pisze).

 4. Muszę powiedzieć WKM, że to robi wrażenie (ten dokument). U nas prace nie są tak daleko posunięte – opieramy się na systemie UP, który może WKM kojarzy z czasów RSiT. Natomiast obecnie ma powstać bank i cała polityka monetarna.

  Naszym największym problemem jest problem działek, gdyż będzie to trzeba robić ręcznie.
  A może WKM byłby zainteresowany wymianą doświadczeń, a w przyszłości stworzeniem wymiany walutowej?

 5. Z pewnością byłbym zainteresowany, jak tylko nasza gospodarka zacznie funkcjonować.

  Natomiast sam projekt, to póki co nic wielkiego – parę dni myślenia i ze dwie godziny pisania i myślenia w jaki sposób pomysły przekuć na fakty 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: