Stara bida

Czym się różni dzisiejszy Trizondal od tego sprzed 3 miesięcy? Odpowiedzi może być tyle, ile osób, które o to spytamy. Ktoś odpowie, że w kwietniu byliśmy na początku drogi do prawdziwej republiki, a dziś już mamy pewne doświadczenie w tym aspekcie. Ktoś inny powie, że do przodu ruszyły regiony i jest większa świadomość społeczna. Jeszcze inny pochwali naszą piłkę i rozrost ligi piłkarskiej. To będzie prawda, a więc w ogólnym odczuciu zrobiliśmy krok do przodu i nie stanęliśmy nad przepaścią jak nam zarzucano. Jednak, czym różni się politycznie dzisiejszy Trizondal od tego sprzed 3 miesięcy? Dziś znów stajemy przed wyborami prezydenckimi, znów mamy dwóch kandydatów, znów tych samych, znów nie ma debaty. Jedyna różnica na plus, to fakt, że mamy działającą urnę wyborczą. Ale jak to się stało? Właściwie ten artykuł poświęcę analizie sytuacji sceny politycznej w kraju na przestrzeni lat. Chętnie opisywałbym postulaty wyborcze obu kandydatów, ale nie jest to możliwe, bo tych postulatów nie ma.

Pierwsza partia trizondalska powstała… No właśnie, nigdy nie powstała. Pierwszymi partiami działającymi na terenie Księstwa Trizondalu była SPD (Sarmacka Partia Demokratyczna) oraz OPD (Obywatelska Partia Demokratyczna), obydwie wywodziły się z Sarmacji, a Trizondalczycy byli jedynie ich członkami. Pierwsza własna partia na ziemiach Trizondalu powstała dopiero w czasach Rzeczpospolitej Trizondalu i Sclavinii i była to Sclavińska Partia Patriotyczna, której elity zasiadały w słynnym już Froncie Prawicy, którego członkowie nielegalnymi środkami doprowadzili do secesji Sclavinii, która i tak upadła jako państwo w rezultacie. Drugą liczącą i znaczącą partią, ale raczej w sensie pozytywnym była Socjalistyczna Partia Pracy. Inne partie pojawiały się i znikały właściwie bez odniesienia żadnych sukcesów wyborczych. W Królestwie Trizondalu (po styczniu 2011 roku) oraz w republikańskim Trizondalu było łącznie 14 partii. Ile z nich posiadało więcej niż trzech członków? Ja pamiętam o dwóch takich. Jeśli ktoś zna więcej, niech wymieni w komentarzu pod artykułem.

Ile z tych partii istniejących od początku 2011 roku czegoś faktycznie dokonało? W moim odczuciu żadna. Czy Trizondalczycy boją się partii politycznych po tym co ich spotkało w RSiT? Może tak, a może po prostu nie ma grupki osób, którą łączą wspólne poglądy i cele, która by wiedziała, co w Trizondalu konkretnie zmienić i jak to zrobić. Dlaczego jednak dążę do analizy sytuacji partii politycznych? Obecne wybory, tak jak i poprzednie, pokazują doskonale, że osoby prywatne startujące w wyborach nie potrafią się do nich przygotować, ba nie obchodzi ich to wcale! Czy my możemy coś z tym zrobić? Chyba jednak nie za bardzo jesteśmy w stanie. Zawsze można dodać możliwość startowania na tzw. „krzywy ryj”, przez dopisanie nazwiska osoby przez nas popieranej na karcie, ale technicznie jest to niemożliwe, a i społecznie dość wątpliwe. Naszą wadą narodową jest, że nie potrafimy być ludźmi idei i nie potrafimy o tym rozmawiać. Trizondalczycy nie mają żadnych dalekowzrocznych planów na przyszłość kraju. Nie wychylamy się do przodu, chociaż potrafimy zagwarantować stabilność przez kolejne 3 mc i mamy do tego procedury, nie potrafimy inwestować działań i sił już dziś tak by skutki pozytywne tego były spore np. za pół roku.

A co do obecnych wyborów – Teleloto robi zakłady, kto wygra wybory. Chętnie postawiłbym na kogoś trochę pieniędzy, ale po pierwsze do teraz zakupiono mniej niż 10 zakładów, a po drugie nie mam pojęcia kto wygra te wybory. To jest chyba nie do przewidzenia. Obaj kandydaci popełnili takie same błędy i żaden nie wydaje się znacznie gorszy.

 

***

wersja w języku wschodnim: Zdara pyta

Csim zyyn różny tsyzyejzsi Drysontal ot deko zbrset 3 myezyynci? Otbovyetsy może pić dile, yle ozóp, gdóre o do zbidami. Gdoś otbovye, że v gvyednyu pilyśmi na bocsądgu troky to bravtsyvej rebuplygy, a tsyś już mami bevne tośvyatcsenye v dim azbegcye. Gdoś ynni bovye, że to brsotu ruzsiłi rekyoni y jezd vyyngzsa śvyatomość zbołecsna. Jezscse ynni bochvaly nazsą byłgyn y rosrozd lyky byłgarzgyej. Do pyntsye bravta, a vyync v okólnim otcsucyu sropylyśmi grog to brsotu y nye zdanynlyśmi nat brsebaścyą jag nam sarsucano. Jetnag, csim różny zyyn bolydicsnye tsyzyejzsi Drysontal ot deko zbrset 3 myezyynci? Tsyś snóv zdajemi brset viporamy bresitencgymy, snóv mami tvóch gantitadóv, snóv dich zamich, snóv nye ma tepadi. Jetina różnyca na bluz, do fagd, że mami tsyałającą urnyn viporcsą. Ale jag do zyyn zdało? Vłaścyvye den ardiguł bośvyyncyn analysye ziduacjy zceni bolydicsnej v graju na brsezdrseny lad. Chyndnye obyzivałpim bozduladi viporcse opu gantitadóv, ale nye jezd do możlyve, po dich bozduladóv nye ma.

Byervzsa bardya drysontalzga bovzdała… No vłaśnye, nykti nye bovzdała. Byervzsimy bardyamy tsyałającimy na derenye Gzyynzdva Drysontalu piła ZBT (Zarmacga Bardya Temogradicsna) oras OBT (Opivadelzga Bardya Temogradicsna), opitvye vivotsyłi zyyn s Zarmacjy, a Drysontalcsici pily jetinye ych csłongamy. Byervzsa vłazna bardya na syemyach Drysontalu bovzdała tobyero v csazach Rsecsbozbolydej Drysontalu y Zclawynyy y piła do Zclawyńzga Bardya Badryodicsna, gdórej elydi sazyatałi v złinnim już Froncye Bravyci, gdóreko csłongovye nyelekalnimy śrotgamy tobrovatsyly to zecezjy Zclawynyy, gdóra y dag ubatła jago bańzdvo v resuldacye. Truką lycsącą y snacsącą bardyą, ale racsej v zenzye bosidivnim piła Zocjalyzdicsna Bardya Braci. Ynne bardye bojavyałi zyyn y snygałi vłaścyvye pes otnyezyenya żatnich zugcezóv viporcsich. V Grólezdvye Drysontalu (bo zdicsnyu 2011 rogu) oras v rebuplygańzgym Drysontalu piło łącsnye 14 bardyy. Yle s nych bozyatało vyyncej nyż drsech csłongóv? Ja bamyyndam o tvóch dagych. Jeśly gdoś sna vyyncej, nyech vimyeny v gomendarsu bot ardigułem.

Yle s dich bardyy yzdnyejącich ot bocsądgu 2011 rogu csekoś fagdicsnye togonało? V moym otcsucyu żatna. Csi Drysontalcsici poją zyyn bardyy bolydicsnich bo dim co ych zbodgało v RZyD? Może dag, a może bo brozdu nye ma krubgy ozóp, gdórą łącsą vzbólne bokląti y cele, gdóra pi vyetsyała, co v Drysontalu gongrednye smyenyć y jag do sropyć. Tlacseko jetnag tążyn to analysi ziduacjy bardyy bolydicsnich? Opecne vipori, dag jag y bobrsetnye, bogasują tozgonale, że ozopi brivadne zdardujące v viporach nye bodrafyą zyyn to nych brsikodovać, pa nye opchotsy ych do vcale! Csi mi możemi coś s dim sropyć? Chipa jetnag nye sa partso jezdeśmi v zdanye. Savzse można totać możlyvość zdardovanya na dsv. „grsivi rij”, brses tobyzanye nasvyzga ozopi brses naz bobyeranej na garcye, ale dechnycsnye jezd do nyemożlyve, a y zbołecsnye tość vądblyve. Nazsą vatą narotovą jezd, że nye bodrafymi pić lutźmy ytey y nye bodrafymi o dim rosmavyać. Drysontalcsici nye mają żatnich talegovsrocsnich blanóv na brsizsłość graju. Nye vichilami zyyn to brsotu, chocyaż bodrafymi sakvarandovać zdapylność brses golejne 3 mc y mami to deko broceturi, nye bodrafymi ynvezdovać tsyałań y zył już tsyś dag pi zgudgy bosidivne deko piłi zbore nb. sa bół rogu.

A co to opecnich viporóv – Delelodo ropy sagłati, gdo vikra vipori. Chyndnye bozdavyłpim na gokoś drochyn byenyyntsi, ale bo byervzse to deras sagubyono mnyej nyż 10 sagłatóv, a bo trukye nye mam bojyncya gdo vikra de vipori. Do jezd chipa nye to brsevytsenya. Opaj gantitacy bobełnyly dagye zame płynti y żaten nye vitaje zyę snacsnye korzsi.

 

Reklamy
Categories: RSiT, Trizondal | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: