Odłóżmy karabiny, budujmy dobrobyt!

Królestwo Skarlandu deklaruje, że nie zawaha się użyć siły w przypadku, gdy Rzeczpospolita Eskwilińska rozpocznie patrole ziemi niczyich – Rohanu.  Montuje się jakieś oznaczenia graniczne. Nie za bardzo, dla osoby trzeciej, jest jasne o co chodzi, a zwłaszcza, gdy zauważymy, że także Królestwo Nordii ogłosiło mobilizację. W dużym skrócie, Skarland miał się zrzec praw do Rohanu uznając ten teren za ziemie niczyje. Jednak z powodu niedopełnienia formalności zrzeczenie to miało być nieważne i Rohan znów stał się częścią Skarlandu, na co z kolei nie godzą się inne państwa kontynentu. A jak jest faktycznie? To jest temat na inny artykuł (takowy także się ukaże). Natomiast oddzielną sprawą wartą uwagi i omawianą w tym artykule jest sprawa wojny.  Jedna ze skarlandzkich gazet –  El Reino zamieszcza taką informację o planach rządu Królestwa Skarlandu co do ziem obcego państwa (Eskwilinii):

W przypadku naruszenia granicy skarlandzkiej – Królestwo Skarlandu odpowie podobnie i skarlandzkie wojsko wkroczy do Osterii, nie wyklucza się również desantu na wyspę eskwilińską.

Krążą plotki, że w przypadku skarlandzkiego odwetu  i wkroczeniu skarlandzkich sił zbrojnych do Osterii region ten zostanie w całości włączony do Wicekrólestwa Estelli Wschodniej jako jego piąta dependencja.

A teraz zestawmy to z deklaracją z Eskwilinii, bo jest to bardzo istotne:

(…) owa akcja będzie tylko mqnifestacja majaca na celu zaznaczenie statusu owych terenów.

To słowa Prezydenta Eskwilinii, a więc osoby pełniącej funkcję głowy państwa w tym kraju. Słowa, które padły na forum krajowym 27 lipca, natomiast odpowiedź Skarlandu jest z 29 lipca bieżącego roku. A więc nie ma powodów by nie wierzyć w szczerość prezydenta Rzeczpospolitej. W związku z tym artykuły w gazecie El Reino same mówią za siebie.  Rodzi się pytanie, czy jest o co walczyć? Rohan, o którym istnieniu większość v-świata nie ma pojęcia, jest położony na Vaarlandzie. Czy jest to region szczególnie istotny ekonomicznie, społecznie?  O jego ważności mówią słowa jednej z późniejszych szefów rządów Skarlandu Maríi Velazques:

W tej kadencji udało nam się jedynie porzucić teren Rohanu.

Chodzi o temat dotyczący zgłoszeń do kolejnej kadencji parlamentu z 4 stycznia 2012 roku. A więc brzmi to raczej jak sukces niż porażka. Niestety niezbyt wiele udaje się znaleźć innych informacji na forum Skarlandu o Rohanie. Natomiast w jego dziale (oficjalnie Estella Wschodnia) istnieje zaledwie jeden temat z jednym postem z 20 lipca bieżącego roku – wszystko jest nieruszone.  Znamienne, że mapa administracyjna Skarlandu z ich strony głównej Rohanu nie pokazuje:

W związku z tym rodzi się pytanie, o co tutaj chodzi? Pomijając słuszność czy niesłuszność stanowiska Królestwa Skarlandu, to trzeba się zastanowić czy słusznym rozwiązaniem jest rozwiązanie siłowe. Czy wyprowadzenie sił zbrojnych, tworzenie planów zdobycia ziem państwa obcego jest do końca racjonalne w dobie v-światowego kryzysu, którego nie odczuwają tylko szczęśliwcy (nie należy do nich sam Skarland)? Na forum Skarlandu nie widać przeciwników nowego konfliktu zbrojnego, który może się narodzić… Tymczasem, jak załatwia się takie sprawy w innych regionach v-świata? Najlepszym przykładem może tutaj być Kontynent Wschodni, na którym ostatni duży konflikt miał miejsce w roku 2007, a więc 6 lat temu. Państwa Kontynentu wolą inwestować swoje siły, pieniądze i potencjał ludzi nie w przelew krwi, a w budowę dobrobytu. Zamiast fabryk broni, wystawiania armii na granice prowadzone są tutaj wielkie plany inwestycyjne.  Ostatnim dobrym przykładem tego jest 11 tygodni w Trizondalu, podczas których (V kadencja prezydencka) w rozwój kraju zainwestowano ponad 30 tys. mrk, a zważywszy, że w obiegu jest ich ok. 500 tys., to są to sumy bardzo znaczne.

Przez ostatni rok wydano ponad 75 tys. na rozwój i modernizację kraju by był coraz ciekawszy i aktywniejszy. W związku z przesyceniem rynku zamówieniami państwowymi, zlecenia zaczęto kierować na rynki zagraniczne, gdzie państwo także posiada własność w postaci dewiz. Zastanowicie się, czy może te pieniądze nie poszły na dozbrojenie Trizondalu, czy aby nie mamy do czynienia z ukrytym imperializmem?  Listę wydatków inwestycyjnych od początku maja (12.05) do końca lipca widać tutaj:

– 8 000 MRK – domki w Trzcianie
– 2 800 MRK – grafiki Wynagrodzenia Innnowacyjności i rządowe
– 3 000 MRK – nazwa „Gugril” (konkurs)
– 2 250 MRK – konkurs lotniczy
– 2 000 MRK – konkurs telewizyjny
– 4 000 MRK – konkurs na banknoty
– 3 200 MRK – Poznajmy Naszą Ojczyznę
– 3 000 MRK – zakup na cel Nagrody Prezydenta Trizondalu
– 2 500 MRK – strona Pięciopolski (trwają prace)
– 500 MRK – czat rządowy

Nie ma tutaj ani słowa o militaryzmie. Równocześnie rząd stara się równoważyć wydatki przez rozsądną politykę inwestycyjną. Teraz pomyślmy przez chwilę, ile czołgów można by za to kupić? Ok. 6 czołgów po cenach krajowych. Jednak równie rozsądnie postępowali prezydenci Trizondalu w innych okresach:

Inwestycje (01.01-12.05):
-7 000 MRK – TOA
-9 130 MRK – Ranking regionów
Łącznie: 16 130 MRK

Inwestycje (10.2012 – 01.2013):
– 11 520 MRK – ranking regionów
– 8 000 MRK – ranking regionów
Łącznie: 19 520 MRK
Inwestycje (07.2012-10.2012):
– 8 300 MRK – ranking
– 1 000 MRK – konkurs Our Sound
Łącznie: 9 300

W związku z powyższym, czy dobrą decyzją jest podejmowanie jakichkolwiek działań zbrojnych przez kogokolwiek i gdziekolwiek? Pomyślmy co by się stało, gdyby całe pieniądze przekazywane na zbrojenia w świecie wirtualnym wydawać na rozwój społeczny, produkcję i konsumpcję? Wyobraźmy sobie, jak sprawnie rozwijał by się v-świat. Zamiast tworzyć opisy ruchów wojsk, których nikt nie może zweryfikować, można by stworzyć nową stronę internetową, albo nowy opis jakiegoś zabytku. Tak więc: odłóżmy karabiny, budujmy dobrobyt!

 

A dla ciekawskich: wykres wydatków inwestycyjnych Trizondalu od II kadencji:

Reklamy
Categories: Inne, Pędzący pociąg | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: