Telefonizacja kraju

Dzisiaj Departament Pracy i Skarbu ogłosił Centralny Plan Telefonizacji Trizondalu, który jest zwieńczeniem dyskusji nt wprowadzenia do Trizondalu telefonów stacjonarnych, jako elementu narracyjnego w naszej mikronacji.  Jest to oczywiście element dla osób, które chcą się w to bawić i wykazują zainteresowanie, a więc żaden przymus.  W ramach planu powstanie w kraju Centralna Sieć Teleinformatyczna (CST) zapewniająca łączność telefonów stacjonarnych dla całego państwa, ale także dla Kukryli Mniejszej (teren dzierżawiony od Surmenii). Warto tutaj zauważyć, że Centralna Sieć Teleinformatyczna istnieje już między największymi miastami Trizondalu i stanowi główną sieć łączy internetowych (a raczej międzykomputerowych) oraz telegrafów w naszym kraju. Dzięki niej, nawet w przypadku problemów z połączeniem z serwerami zagranicznymi, dalej istnieć będzie sieć wewnątrzkrajowa. Przy czym wówczas nie mielibyśmy do czynienia z internetem, co z krajową siecią komunikacyjną będącą w pewnym stopniu zaprzeczeniem internetu (którego siła polega na braku głównych magistrali, które można by zaatakować).  Teraz podjęto decyzję, że sieć zostanie rozszerzona i łączyć będzie już nie tylko największe miasta, ale każdy dom w naszym kraju. W dodatku powstaną jej alternatywne magistrale. Trizondalczycy wreszcie będą mogli rozmawiać niemal za darmo, jeśli chodzi o połączenia krajowe. Do tej pory firmy prywatne oferowały tylko drogą i złej jakości telefonię satelitarną.

Departament planuje, że cała operacja podłączenia wszystkich istniejących w kraju miejscowości do CST potrwa nie dłużej niż kilka tygodni. Oczywiście taki wynik zostanie osiągnięty tylko dzięki zatrudnieniu ogromnej ilości pracowników. Obliczono, że na potrzeby całej akcji potrzeba tyle ciężkiego sprzętu, iż należy jego część sprowadzić z zagranicy, bo nasze firmy budowlane i remontowe nie posiadają takich ilości urządzeń gotowych do natychmiastowego użycia (część pracuje na innych budowach). Koszty całej akcji należy szacować na ok. 80 tys. mrk. Rodzi się pytanie, czy konieczny jest aż tak wielki pośpiech, w końcu chodzi tutaj o rzecz bardzo ważną – bezpieczeństwo rozmów i wymiany informacji w naszym kraju.  Jak tłumaczą przedstawiciele Departamentu, to właśnie sprawia, że wszystkim zależy na jak najszybszym wykonaniu zadania, by zabezpieczyć całą sieć. „Gdybyśmy rozbili to na kilka etapów, to zabezpieczenie części sieci, gdy inna część jest niezabezpieczona i tworzona mijałoby się z celem, bo każdy mógłby podpiąć się do niej i złamać zabezpieczenia” – mówi pracownik Departamentu do spraw komunikacji krajowej.  Jednak mimo pośpiechu informacje między Pięciopolską, Trilandem, częścią wschodnią Trizondalu i Gugrilem przesyłane będą satelitarnie, gdyż uznano, że prowadzenie przewodów na terytoriach państw obcych jest zbyt niebezpieczne.

Rodzi się pytanie, w jaki sposób te wszystkie informacje będą przesyłane, by były one bezpieczne, ich przesył trwał jak najkrócej, zaś jakość była jak najwyższa. Z pomocą przyszło tutaj Centrum Sieci Internetowej w Cerwanie, które opracowywało już od kilkunastu miesięcy plan stworzenia sieci teleinformatycznej stworzonej do przesyłania informacji właśnie w takich warunkach.  Właśnie z powodów bezpieczeństwa opracowaniem i wybudowaniem specjalnych central przesyłu (skomplikowanych zespołów urządzeń, z których każde zajmuje powierzchnię ok. 40 m kw.) zajęła się zagraniczna firma Externa z ZSKHiW. Firma dołożyła wszelkich starań by dokładne schematy central przesyłu nie dostały się w niepowołane ręce. Za sumę bliżej nieznaną stworzyła prototypy wykorzystywane już od kilku tygodni w bazach wojskowych Trizondalu. Teraz przyjdzie pora na ich zamontowanie i użycie w terenie. Nietrudno się domyślić, że część sieci, w tym właśnie rozlokowanie central objęte zostanie tajemnicą wojskową ze względu na bezpieczeństwo państwa.  Z drugiej strony zadbać też będzie trzeba o kontrolę nad służbami kontrolującymi działanie CST. O ile bowiem można zabezpieczyć się przed ingerencją techniczną w sieć ze strony osób trzecich, to nie można zabezpieczyć się przed nielojalnymi pracownikami.

Mając na uwadze wszystko powyższe, telefonizacja kraju wydaje się wielkim projektem, który wcale nie będzie kończyć się na zamontowaniu telefonu w domu każdego Trizondalczyka, a wybiegać będzie nie tylko poza to co widoczne, ale nawet poza to, co wolno nam wiedzieć.  Wszystkich chętnych do poznania zasad działania telefonów stacjonarnych w Trizondalu odsyłam tutaj: http://forum.trizondal.org/viewtopic.php?f=304&p=78279#p78279

Reklamy
Categories: Trizondal | Dodaj komentarz

Zobacz wpisy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: